Šest typů přepínačů NETGEAR a jak si mezi nimi vybrat
Síťové přepínače (switche) patří mezi nepostradatelné vybavení řady firem, ale také náročnějších domácností. Sortiment NETGEAR čítá hned několik typů přepínačů, které mají různé vlastnosti a využití. V tomto článku se dočtete, jak se od sebe liší a který je pro vás ten pravý.
1. Unmanaged (nespravované)
Přepínače z řady Unmanaged se snadno nastavují a nabízejí jednoduchou konektivitu bez nutnosti správy. Jsou ideální například pro malou firmu nebo domácí kancelář. Stačí si vybrat rychlost a požadovaný počet portů, zapojit jej a připojit zařízení. Nespravované přepínače jsou k dispozici v rychlostech Fast (100 Mbit/s) nebo Gigabit (1000 Mbit/s) Ethernet. Vybrané modely také podporují Power over Ethernet (PoE). Více informací najdete zde.
2. Přepínače pro streamování her a médií
Přepínač Nighthawk S8000 (GS808E) určený pro streamování her a médií nabízí nízkou latenci, prioritizaci portů a Quality of Service (QoS). Stejně tak nabízí uživatelsky přívětivou konfiguraci a integrované předvolby pro streamování. Přepínač je ideální pro domácnosti plné zařízení závislých na připojení k internetu, kde se zároveň hrají online hry a streamuje se ve 4K UHD kvalitě. Další informace o přepínači najdete zde.
3. Smart Managed Plus (inteligentní spravované přepínače plus)
Přepínače z řady Smart Managed Plus poskytují QoS, virtuální lokální sítě (VLAN) a monitorování síťového provozu. Můžete je spravovat přímo z webového prohlížeče, není třeba instalovat software navíc. Jsou k dispozici v rychlostech až 10 Gigabit Ethernet. Představují ideální volbu pro domácnosti nebo malé firmy, které vyžadují základní funkce správy sítě a schopnost PoE. Více informací o této řadě naleznete zde.
4. Smart Managed Pro (inteligentní spravované přepínače pro)
Řada Smart Managed Pro poskytuje balíček funkcí přepínačů Smart Managed Plus, rozšířený o řadu dalších možností. Patří mezi ně zabezpečení přístupu (RADIUS), řízení provozu (ACL), statické směrování, monitorování (SNMP) nebo testování kabelů. Řada Smart Managed Pro je oproti Smart Managed Plus velkým skokem a je určená především pro komerční užití. Perfektně se hodí pro malé až střední firmy až do 200 uživatelů. Další informace o této řadě se dočtete zde.
5. Insight Managed Smart Cloud (inteligentní cloudové přepínače spravované službou Insight)
Insight Managed Smart Cloud přepínače poskytují vzdálenou správu a monitorování přes cloud a jsou určené pro náročnější uživatele. Navazují na výkonnou řadu Smart Managed Pro a nabízejí další pokročilé funkce přepínání L2/L2+, jako je VLAN, ACL, QoS, LAG a Multicast. Přepínače spravované službou Insight také podporují automatické připojení a konfiguraci (zero touch provisioning) a správu všech síťových zařízení odkudkoliv pomocí mobilní aplikace. Ta nabízí také snadné zjišťování zařízení, registraci na jeden dotek, jednoduché nastavení, konfigurovatelná upozornění a notifikace a průběžnou správu firmwaru zařízení. Administrátoři sítě mohou spravovat celou síť zařízení pomocí jednoho hesla a monitorování prostřednictvím cloudu v reálném čase. Cloudový portál Insight (k dispozici pouze pro předplatitele Insight Premium) nabízí stejné funkce jako mobilní aplikace, a navíc vysoce přizpůsobitelné možnosti monitorování. Více o této řadě přepínačů se dozvíte zde.
6. Fully Managed (plně spravované přepínače)
Přepínače z řady Fully Managed nabízejí všechny funkce přepínačů Smart Managed Plus doplněné o další pokročilé funkce linkové vrstvy 2 (přepínání) a linkové vrstvy 3 (směrování). Mezi pokročilé funkce L2 patří granulární tvarování provozu (pomocí ACL) a škálovatelné možnosti nasazení (prostřednictvím L2/L3 přenosových agentů DHCP). Řízení přístupu k síti (Network Access Control) nabízí víceúrovňovou autentizaci pomocí standardu 802.1x s defaultně nakonfigurovatelným MAB a přesměrováním na captive portal. Mezi pokročilé funkce vrstvy 3 patří odolné a vyvážené statické směrování (u všech řad) nebo dynamické směrování (v některých řadách je k dispozici RIP, VRRP, OSPF, PIM). Vybrané Fully Managed přepínače také poskytují rozhraní příkazového řádku (CLI), který umožňuje administrátorům snadno konfigurovat a nasazovat přepínače v rozsáhlých podnikových prostředích. Tato řada přepínačů se nejčastěji používá ve středně velkých sítích. Více informací se dočtete zde.
Pokud stále nemáte jasno, který přepínač je pro vás vhodný, zkuste zodpovědět několik otázek v našem online testu. Během pár minut se z něj dozvíte, jaký přepínač zvolit.