Jak porozumět NFT v 5 jednoduchých krocích

01.06.2022

NFT neboli nezaměnitelné tokeny jsou stále populárnější a investoři a sběratelé za ně neváhají utrácet obrovské částky. Co NFT vlastně jsou a proč jsou pro některé tolik lákavé? V tomto článku se to dozvíte.

V březnu 2021 umělec Beeple prodal v aukční síni Christie's umělecké dílo Everydays - The first 5000 days za 69 milionů dolarů. To je na sběratelské umělecké kousky vcelku normální cena. Zajímavé na této aukci ovšem bylo, že se jednalo o první čistě digitální umělecké dílo, které kdy tato vážená aukční síň prodala. Byl to zašifrovaný JPG obrázek, který byl ověřený pomocí technologie blockchainu - jednalo se o NFT.

1. Co je NFT?

NFT je zkratka pro anglické označení non-fungible token (nezaměnitelný token). Jsou to digitální aktiva, která můžete koupit nebo prodat. "Nezaměnitelný" v podstatě znamená "jedinečný" - nelze ho tedy replikovat ani nahradit. Jejich využití je široké, ale v současnosti se používá zejména pro digitální díla. NFT může být tweet nebo třeba GIF, jako je notoricky známá Nyan Cat.

2. Dané dílo tedy existuje jen jedenkrát?

Téměř každé digitální dílo se dá zkopírovat, ale jedná se jen o kopie a originál je stále jen jeden. NFT dílo je tokenizováno ("zamintováno") a zaneseno na blockchain, který jeho původ a originalitu zaručuje.

3. Co znamená zapsání do blockchainu?

Je užitečné myslet na NFT jako na digitální certifikáty vlastnictví. Když si kupujete NFT, v podstatě platíte za nezaměnitelný digitální "podpis" - řetězec čísel a písmen uložený v blockchainové "knize", který obsahuje informace o vlastnictví daného díla a souvisejících transakcích.

4. Proč jsou NFT cenné?

Všechny NFT mají jednu společnou vlastnost: výjimečnost. Sběratelé touží po vlastnění původních originálů, a proto jsou pro ně NFT přirozeným cílem. Umělci opatřují svá díla digitálními certifikáty, aby jim pojistili finanční hodnotu.

5. Můžete s NFT počítat navždy?

Možná ano, možná ne. NFT je nový a rychle se rozvíjející trh a zatím nikdo neví, kam bude jejich vývoj směřovat.

I vy si můžete NFT pořídit a zobrazit si ho na svém digitálním fotorámečku Meural. NETGEAR nedávno rozšířil jeho možnosti propojení s krypto peněženkami MetaMask a Coinbase, do kterých se tokeny ukládají.