Domácí připojení k LTE síti. Co k němu potřebujete?

01.02.2022

Potřebujete kvalitní připojení k internetu na cestách nebo se doma potýkáte s neustálými výpadky? Pak by pro vás mohlo být vhodné připojení přes LTE. Přečtěte si, co k němu budete potřebovat.

Způsobů připojení k internetu existuje hned několik. Můžete se připojovat prostřednictvím metalických kabelů bývalé telefonní sítě, přes optická vlákna nebo použít bezdrátové řešení Wi-Fi. Řada domácností ale nemá možnost tyto způsoby využít nebo zažívá časté výpadky, a tak přechází na LTE sítě mobilních operátorů. Co to obnáší?

Připojení přes LTE

Mobilní operátoři nabízí možnost rychlého a snadného připojení bez kabelu pomocí 3G, 4G a na některých místech nově i 5G LTE internetu. K připojení potřebujete speciální Wi-Fi modem, datovou SIM kartu a volnou elektrickou zásuvku. SIM kartu vložíte do modemu, ten zapojíte do elektřiny, zapnete a připojíte se přes počítač k síti. K vytvořené domácí Wi-Fi síti pak připojíte všechna zařízení.

Je důležité poznamenat, že LTE sítě nejsou primárně určené pro fixní domácí připojení. Pokud je ale chcete využít jako "zálohu" a posílit jimi vaše připojení, které má časté výpadky, nebo připojení používat i na cestách či na chalupě, pak je pro vás ideální. Výhodou LTE je především dostupnost a přenositelnost.

Mobilní router

První typ zařízení, které můžete využít k připojení přes LTE, je mobilní router. Jak už napovídá název, jedná se o malou "krabičku", kterou můžete bez potíží sbalit a strčit do tašky na cesty. Ideální využití najde například na dovolené, na výletech nebo na pracovních cestách. Některé domácnosti, které na síť nemají příliš velké nároky (například nehrají online hry nebo často neuploadují fotografie velkých rozměrů), mohou mobilní router využívat i jako primární domácí připojení. NETGEAR má ve svém portfoliu například mobilní routery Nighthawk M1 (MR1100) a Nighthawk M5 (MR5200).

Wi-Fi router s 4G LTE

Pokud hledáte řešení 4G LTE výhradně pro domácí použití, protože je váš stávající internet nespolehlivý nebo žijete v oblasti, kde není dostupné kabelové nebo DSL připojení, bude pro vás lepší volbou Wi-Fi router se schopností připojení k 4G LTE, jako je model LBR20 od NETGEAR (Orbi 4G LTE Wi-Fi Router).

S LBR20 a mobilní sítí 4G LTE získáte rychlost až 2,2 Gb/s a pokrytí až 186 metrů čtverečních. Díky oceňované technologii mesh systémů Orbi navíc můžete pokrytí rozšířit do všech koutů vašeho domova, stačí připojit přídavný satelit.

Router s Wi-Fi 6 a 5G

NETGEAR také nedávno přišel s novinkou, třípásmovým Wi-Fi mesh systémem NBK752. Toto zařízení přináší unikátní kombinaci superrychlého mobilního standardu 5G a nejnovější bezdrátové sítě Wi-Fi 6. Dokáže se postarat o pokrytí domu o rozloze až 5 tisíc čtverečních stop, tedy zhruba 465 metrů čtverečních, a to bez ohledu na jeho strukturu. Poradí si s cihlovým městským domem i rozlehlou stavbou ve venkovské oblasti.

Už jste pravděpodobně zažili chvíle, kdy jste nutně potřebovali pracovat z domova, pouštěli jste si napínavý film nebo jste hráli online videohru a "spadl" vám internet v nejméně vhodnou chvíli. Přesně takovým situacím se můžete vyhnout díky připojení k LTE. Pokud váš primární zdroj internetu selže, "záložní" připojení naskočí a vy můžete pohodlně pokračovat ve své činnosti dál.