Wi-Fi standardy: jaký je v nich rozdíl? Poznám to na rychlosti?

11.03.2021

Vývoj technologií kráčí dopředu rychlostí blesku. Není troufalé tvrdit, že co v oblasti technologií byla ještě nedávno novinka, je dnes již kousek pro pamětníky. Doba pokročila i v oblasti Wi-Fi připojení. K nejpoužívanějším standardům dnešní doby patří 802.11ac (Wi-Fi 5) a 802.11ax (Wi-Fi 6). Nově se ovšem o slovo hlásí standard Wi-Fi 6E a aby toho nebylo málo s příchodem jara bude představen návrh specifikace standardu 802.11be (Wi-Fi 7).

Jaký je mezi standardy rozdíl? A pozná vůbec běžný smrtelník rozdíl v rychlosti Wi-Fi připojení?

Není žádným tajemstvím, že u Wi-Fi standardů jde především o rychlost. Znamená tedy vyšší číslo standardu automaticky i vyšší rychlost? Pojďme se tomu podívat na kloub.

Wi-Fi 5 vs. Wi-Fi 6

Wi-Fi 5 poskytuje vysokou datovou propustnost v bezdrátových sítích na frekvenci 5 GHz a rychlostí, která teoreticky dosahuje až 1000 Mbit/s (1 Gbit/s). Wi-Fi 5 dokáže bez problémů utáhnout i větší počet připojených zařízení v domácnosti, a přitom zachovat vysokou rychlost. Díky tomuto standardu si můžete v případě kvalitního připojení vychutnat stabilní internet, který zvládne i náročné online hry, streamování videí ve vysoké kvalitě či stahování velkého objemu dat. Standard 802.11ac podporuje například domácí Wi-Fi router NETGEAR RS400.

Časy se ale mění a nedílnou součástí moderních domácností se stává široká řada nejrůznějších chytrých zařízení, herních konzolí, 4K televizorů apod. Tato zařízení pak mezi sebou soupeří o omezenou šířku pásma, což se negativně projevuje na kvalitě vašeho připojení. Proto přichází na řadu nový standard. S Wi-Fi 6 můžete upgradovat svou stávající Wi-Fi síť a přizpůsobit ji tak současným i budoucím potřebám vaší domácnosti. Vyšší kapacita standardu Wi-Fi 6 (díky rozšíření o další pásmo?) s sebou přináší také vyšší rychlost připojení. Pokud hledáte právě spolehlivý a výkonný router s Wi-Fi 6, designový bezdrátový dvoupásmový router NETGEAR Nighthawk AX8 s osmi prostorovými streamy (čtyřmi v 2,4GHz pásmu a čtyřmi v 5GHz pásmu), bude pro Vás ta pravá volba.

Wi-Fi 6E je tu, aneb NETGEAR průkopníkem v oboru

Pojďme se teď přesunout do 6 GHz pásma, kde může využít až sedm 160MHz kanálů pro ještě větší kapacitu a vyšší rychlost. Ano, takový je aktuálně nejnovější schválený standard Wi-Fi 6E. Jedná o novou verzi Wi-Fi 6, která se rozšířila právě do 6GHz pásma. S novým standardem si tak užijete vyšší rychlost a spolehlivější připojení i ve vytíženějších sítích.

Pokud jde o Wi-Fi, NETGEAR vládne tomuto odvětví více než 20 let. Proto nebylo překvapením, že společnost představila svůj první router s podporou Wi-Fi 6E již v lednu 2021 na veletrhu CES! Letos na jaře má dojít k představení první specifikace standardu Wi-Fi 7, finální by pak měla být představena za 3 roky. Co vše nám tento standard přinese nevíme jistě, ale můžete si být jisti, že díky společnosti NETGEAR vždy získáte nejinovativnější a nejpokročilejší Wi-Fi řešení na světě.