Wi-Fi 6 díru do světa neudělá. Nebo snad ano?

27.01.2020

Wi-Fi 6 (802.11ax) je tady. Nejnovější bezdrátový standard slibuje 4x větší rychlost a kapacitu než jeho předchůdce, Wi-Fi 5 (802.11ac). Jeví se tak jako ideální volba pro podporu chytrých domácností, streamování ve 4K/8K či stahování a upload velikostně náročných souborů.

Kvalitní uživatelský zážitek podtrhuje také moderní generace Wi-Fi 6 přístrojů, které pomalu a jistě plní police obchodů. Lze proto soudit, že trh je na bezdrátovou revoluci připraven více než dobře. Každopádně se najdou skeptici, podle kterých nejsme na "šestku" tak úplně připraveni. Mýlí se? Vyvrácením následujících mýtů či polopravd se vás pokusíme přesvědčit o tom, že rozhodně ano!

Mýtus 1: Wi-Fi 6 zatím nepodporují skoro žádná dostupná zařízení

Ne tak docela. Škála podporovaných přístrojů se postupně rozrůstá díky technologickým lídrům v čele se Samsungem a řadou jeho smartphonů Galaxy S10 a Note 10, laptopy běžícími na 10. generaci čipů od Intelu nebo iPhonem 11 od Applu. Věříme tedy, že je jenom otázka času, kdy se na nové vlně Wi-Fi svezou i další výrobci.

Mýtus 2: Většina stávajících zařízení si již nebude s novými šestkovými routery rozumět

Omyl. Nové routery jsou stoprocentně kompatibilní se staršími zařízeními. Možná s nimi neokusíte plný potenciál Wi-Fi 6 od samého počátku, ale zato budete mít jistotu, že až budete chtít přejít na novější model mobilního telefonu nebo laptopu, budete na upgrade patřičně připraveni.

Mýtus 3: Rychlost Wi-Fi 6 oceníte pouze tehdy, pokud máte připojených více jak 50 zařízení

Nejen tehdy. Ve srovnání s Wi-Fi 5 je nárůst rychlosti u jednoho zařízení vyšší o 40 %. A pokud vlastníte nový Wi-Fi 6 router a jeden z novějších laptopů běžících na technologii Intel Gig+, tak se můžete těšit na rychlost rovnou dvojnásobnou!

Mýtus 4: Pořízení Wi-Fi 6 routeru zatím nedává žádný smysl

Pokud máte nový router, který plní svou funkci a se kterým jste spokojeni, tak je rozumné si ho ponechat a o případném upgradu uvažovat až tehdy, když přijde ten správný čas. Na druhou stranu může mít váš router své nejlepší roky dávno za sebou - poznáte to třeba tak, že připojení poskytuje z posledního dechu a každé další přidané zařízení celkový výkon ještě zhoršuje. V takovém případě zauvažujte o koupi nového modelu. Věříme, že Wi-Fi 6 routery Nighthawk jsou tou správnou volbou. Oproti průměrným AC1200 routerům totiž nabízejí i několik přidaných hodnot:

  • Mají rychlejší procesory. Pokud tedy využíváte gigabitový internet, můžete se těšit na pořádnou dávku výkonu navíc.
  • Nighthawk AX12 nabízí až 12 streamů, čímž zajišťuje celkovou spolehlivost a stabilní rychlost přenosu za všech okolností.
  • Nárůst rychlosti také v případě pevného kabelového připojení umožňuje u modelu Nighthawk AX12 2,5G/5G ethernetový port.