Top kybernetické hrozby, na které si dát pozor

24.02.2022

V současnosti většina lidí využívá internet každý den a někteří z nás dokonce tráví online většinu času, a to jak v práci, tak ve volném čase. Internet se ale hemží spoustou nástrah. Proto vám přinášíme přehled těch nejběžnějších kybernetických hrozeb, na které byste si měli dát pozor.

Hlavním pojmem v oblasti kybernetických hrozeb je malware. Název vznikl kombinací slov malicious (škodlivý) a software (program). Jedná se o kategorii, pod kterou spadá několik typů škodlivých programů. Mezi běžné druhy malwaru patří například ransomware, spyware, adware nebo trojští koně.

Jako konkrétní příklad můžeme uvést například bankovní malware Cerberus, který nedávno potrápil uživatele operačního systému Android. Bezpečnostní analytici společnosti ESET potvrdili, že se tento malware v Česku šíří pomocí takzvaných dropperů, škodlivého kódu, který napodobuje známé nástroje a služby. Útočníci motivují uživatele ke stažení často tím, že známé programy nabízejí ke stažení zdarma nebo v době, kdy už v oficiálních obchodech nejsou dostupné. Uživatelé ale většinou stáhnou s takto nabízenými nelegitimními aplikacemi do zařízení další, daleko škodlivější malware.

Podle společnosti Avast se v minulém roce hojně rozšířil i takzvaný fleeceware. Jedná se o aplikace, které slibují bezplatné vyzkoušení, ale následně uživatele okradou o stovky dolarů na předplatném. V obchodech Apple App Store i Google Play Store Avast loni objevil více než 200 takových aplikací.

Druhou hlavní kategorií kybernetických hrozeb je phishing. Jedná se o formu útoku, kdy se hackeři vydávají za důvěryhodnou autoritu s cílem získat citlivá data oběti, například čísla dokladů nebo bankovního účtu. Útoky se dějí prostřednictvím e-mailů, SMS nebo zpráv na sociálních sítích.

Typicky se jedná o e-maily, které na první pohled vypadají jako by je zaslala banka. Při bližším pohledu si ale povšimnete například špatné češtiny nebo podivné adresy v odkazu. Útočníci v takových e-mailech většinou vyžadují údaje o bankovní kartě nebo heslo k internetovému bankovnictví. To by po vás ale žádná banka tímto způsobem nikdy nevyžadovala.

Hackeři obvykle při svých útocích kombinují hned několik metod a ne vždy je jednoduché útok rozeznat. Rozhodně proto nezanedbejte základní bezpečnostní opatření, jako je instalace antivirového programu. Pokročilé bezpečnostní řešení nabízí i služba NETGEAR Armor, která nechrání jen vaši síť, ale i jednotlivá připojená zařízení.