Stabilnější připojení? Od teď již ano

15.06.2020

Prošla si vaše domácí síť během poslední doby zatěžkávací zkouškou? Pokud vám zní povědomě sekající se videokonference, chybné hlášky během stahování důležitých souborů či výpadky připojení během online zkoušek, pak věřte, že je ten správný čas dostat vaši síť do formy.

Sílu a rychlost připojení neovlivňuje pouze váš dodavatel, ale také stav vašeho routeru a prostředí kolem něj (například šířka zdi, vodovodní trubky nebo elektrické vedení).  Pozor byste si měli dát i na předměty, které pokládáte v okolí routeru, jako je televize, zrcadlo či akvárium. Věděli jste například, že klasická mikrovlnná trouba dokáže více méně zablokovat jakékoliv 2,4GHz pásmo? Co s tím? Bourat zdi nemusíte a mikrovlnku do starého železa zatím také nedávejte. Věříme totiž, že následující tipy vám zajistí dokonalé připojení. Ať už se věnujete práci či volné zábavě.

1. Umístění routeru

Router umístěte doprostřed vaší domácnosti. Signál se tak bude šířit rovnoměrně a bude k dispozici všude tam, kde je potřeba. Zároveň ho za žádnou cenu neschovávejte do skříní, pod postel, ani ho nepokládejte na zem. Ideální pozice je v tomto případě ta vyvýšená, ať už na stole či poličce. Signál tak bude silnější, neboť nebude limitován případnými překážkami.

2. Vytěžte maximum z vašich pásem

Pokud používáte dvoupásmový modem, tak je vaše síť rozdělena dvěma frekvenčními pásmy - 2,4 GHz a 5 GHz. To, co je odlišuje, je rozsah pokrytí a rychlost přenosu dat. 2,4GHz pásmo pokrývá větší prostor, ale za cenu menší rychlosti, u 5GHz pásma je tomu přesně naopak. Při práci či učení je proto lepší připojit své telefony, notebooky či tablety k 5GHz pásmu, u kterého je menší šance, že se přetíží.

3. Používejte QoS ke zlepšení internetového provozu

QoS (Quality of Service) je jedna z funkcí vašeho routeru, díky které lze konkrétním aplikacím a úlohám jednoduše přidělovat prioritu s využitím snadno použitelných předvoleb pro hraní, přehrávání médií, VoIP, procházení webu nebo přenášení souborů. Tuto funkci oceníte zejména při home office či dálkovém studiu - provoz vašeho internetu je využíván pro prioritní úkony, ať už se jedná o pracovní videokonference nebo online lekce angličtiny.

4. Přemýšleli jste o upgradu?

Pokud se svým routerem slavíte desetileté výročí, popřípadě mu dochází i druhý dech, tak byste nad novým modelem popřemýšlet měli. S nejnovějším standardem Wi-Fi 6 vedle nešlápnete. Je totiž navržen tak, aby se zvládnul bez přetížení vypořádat se stále rostoucím počtem připojených zařízení, zejména notebooků, tabletů a mobilních telefonů. V kombinaci s bezdrátovými mesh systémy, jako je například Orbi, dokážete pokrýt každý centimetr vašeho domova prvotřídním připojením, se kterým se můžete pohodlně připojit doslova z každého koutu. A pokud jste se svým routerem spokojeni, ale chtěli byste zvýšit jeho dosah, pak sáhněte po Wi-Fi extenderech, jako jsou bezdrátové mesh extendery Nighthawk. Ty dokážou pokrýt signálem přesně ta místa, u kterých to potřebujete ze všeho nejvíc.

5. Kabel to jistí

Připojením počítače nebo notebooku k routeru přes ethernetový kabel dosáhnete nejspolehlivějšího a nejrychlejšího připojení, které zatím existuje. Pokud máte tu možnost, tak ji rozhodně využijte. Jako malý bonus ulevíte vaší bezdrátové síti o jedno připojené zařízení, čímž i teoreticky zvýšíte její rychlost. Win-win.