Rychlost není vše – při výběru routeru sledujte i další kritéria

17.06.2019

Pokud koketujete s myšlenkou na pořízení nového Wi-Fi routeru, tak se pravděpodobně budete primárně zajímat o jeho maximální teoretickou rychlost, tedy o to, jak rychle se ze svých připojených zařízení dostanete k cílovému obsahu. Tato informace ovšem nepopisuje dosah, z jakého tohoto účelu dosáhnete, ani spolehlivost v případě, že se na router připojí naráz příliš mnoho zařízení. Zmíněná kritéria by však pro vás, jakožto potenciálního kupce, měla mít stejnou, ne-li vyšší váhu. A právě tato kritéria, na která se zaměříme v tomto článku, vám pomohou rozlišit kvalitu jednoho zařízení od druhého i v případě, že jste člověk technikou nepolíbený.

Celková rychlost routeru je závislá na tom, kolik streamů (přenosů) je toto zařízení schopné uskutečnit. První N routery (Wi-Fi 4) byly schopny pouze jednoho streamu v jednom radiovém pásmu dosahující frekvence 2,4 GHz, a jejich rychlost tak nepřesahovala 150 Mb/s. Pozdější N routery přišly se čtyřmi streamy v rámci jednoho pásma, tudíž jste mohli dosáhnout teoretické rychlosti až 600 Mb/s (4 x 150 Mb/s). Malou revolucí v oblasti routerů se stalo přidání druhého pásma o frekvenci 5 GHz, čímž přišly na svět routery dvoupásmové, které umožňovaly větší dosah signálu, tím pádem i lepší přenos dat mezi zařízeními a routerem. U pozdější generace Wi-Fi, označované jako AC, popřípadě Wi-Fi 5, jsme mohli vidět dvoupásmové routery o frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz, kde jeden stream v 5GHz pásmu dosahoval maximální možné rychlosti až 433 Mb/s, čímž se rovnal třem streamům starších N routerů. Nejpopulárnější Wi-Fi 5 router od NETGEAR, konkrétně model Nighthawk R7000, dokáže kombinací tří streamů v 5GHz pásmu (3 x 433) a čtyř streamů ve 2,4GHz pásmu (4 x 150), dosáhnout maximální rychlosti 1900 Mb/s! A tak se zrodila hvězda, kterou v labyrintu síťových routerů naleznete pod zařazením AC1900.

Pomineme-li zvýšení rychlosti, tak je to zejména množství přijatých a odeslaných dat, stejně jako spolehlivost, která se zlepšuje úměrně se vzrůstajícím počtem streamů. De facto se dá říct, že čím více streamů je router schopen uskutečnit, tím dostupnější se stává šířka pásma a zařízení ve vaší Wi-Fi síti dostávají rychlejší a kvalitnější odezvu. S příchodem nové generace Wi-Fi 6, která představuje éru bezdrátového připojení s vylepšenou síťovou kapacitou a bleskurychlé odezvy bezpočtu připojených zařízení, se přetížená síť postupně stává nepříliš melancholickým odrazem nedávné minulosti. Tak proč nevykročit vstříc stabilnějším zítřkům s nejnovějšími 8streamovými a 12streamovými routery Nighthawk AX8 a Nighthawk AX12? Díky podpoře většího počtu streamů než kdy dřív a výhodám nejnovější Wi-Fi 6 to bude přechod více než epochální.