Příležitosti ukryté v PoE

17.02.2020

Jednoduchost, nízká cena, snadná instalace. Váš život může být zase o něco snazší, a to s rychle se vyvíjející technologií PoE (Power over Ethernet). Jedná se o napájení po datovém síťovém kabelu, pomocí něhož můžete pohánět tisíce zařízení všech velikostí bez nutnosti přivádět napětí dalším samostatným kabelem. Společně s napětím se k cílovému bodu navíc přenáší i datová komunikace, čímž vzniká jednoduchá, úsporná a efektivní síť pro každodenní podnikání, která je schopná rozjet obrovskou škálu služeb i přístrojů.

Nezávislost na klasické elektrické síti a rozvodech znamená v zásadě několik obrovských výhod - PoE nevyžaduje klasické AC/DC adaptéry zabírající místo a oproti stávající elektrické síti s napětím 120/220 V ani odbornou kvalifikaci při zacházení. Díky jednoduchosti a bezpečnosti je tedy přidání či odebrání zařízení otázkou několika málo minut, a to dokonce i v prostorách, kde jsou tyto úkony o něco komplikovanější, jako jsou stropy či atria. Ideální vlastnosti ocení jednak elektroinstalatéři, kterým nová technologie poskytne prostor i možnosti pro rozšíření stávajícího portfolia služeb, jednak koncový uživatel, který nebude muset řešit přehršel elektrických kabelů a elektrorozvodů.

Další výhodou PoE sítě je centrální řízení z jednoho routeru. V praxi to znamená to, že lze zařízení spravovat odkudkoliv, vypínat a zapínat dle potřeby, nebo upravovat intenzitu světel s ohledem na pracovní dobu. PoE je navíc nízkonapěťové, čímž se výrazně snižuje spotřeba energie na jedno připojené zařízení.

Své využití nachází technologie především u bezpečnostních a sledovacích systémů, VoIP telefonů a přístupových Wi-Fi bodů. Zde se nejčastěji setkáváme se starším PoE standardem podporujícím výkon 30 W. Nově podporované standardy s vyšším výkonem 55 W a 90-100 W (včetně podpory multigigabitového internetového připojení 2,5GBASE-T, 5GBASE-T a 10GBASE-T) každopádně znamenají budoucí využití i v jiných oblastech, jako jsou chytré osvětlovací systémy, střediska vzdálené podpory, přístupové systémy, zvukové systémy, projektory, PoS, samoobslužné kiosky a v neposlední řadě i systémy určené pro inteligentní domácnosti.

PoE je jakožto bezpečná a nízkonapěťová technologie perfektní volbou pro efektivní a úsporný ekosystém vzájemně propojených zařízení a nabízených služeb všeho druhu. A díky jednoduché instalaci a úspoře místa, prostředků i energie oceníte jeho přínos nejenom vy, ale také vaši zákazníci.