PoE – chytřejší volba

19.08.2019

Představte si budoucnost, ve které přijdete do své kanceláře a ta je pokaždé jiná. Místo přiřazeného stolu v koutku místnosti se každý den ocitáte v jiném pracovním prostoru, vytvořenému na míru vašemu časovému rozvrhu, náplni práce či kolegům, se kterými budete spolupracovat na zadaném projektu. Budoucnost, ve které se nemusíte s kolegy hádat o teplotě klimatizace, úrovni osvětlení nebo využití konferenční místnosti, protože budova všechny podmínky nastaví dle vašich osobních preferencí. A jako bonus vám připraví kávu se dvěma kostkami cukru, tedy tak, jak to máte rádi.

Znáte "The Edge" v Amsterdamu, označovanou za nejchytřejší budovu na světě? V ní se nejedná o vysněnou budoucnost, ale každodenní realitu. Jak? Díky IoT zařízením, které spolupracují s 28 000 chytrými senzory a inteligentními LED světelnými panely. Ty jsou napájeny a vzájemně propojeny jediným ethernetovým kabelem, a to díky systému Power-over-Ethernet (PoE). Ten poskytuje výkon a internetové připojení zařízením, jako jsou například přístupové body, IP kamery nebo VoIP telefony. Díky jedinému kabelu se dále centralizuje kontrola nad nimi - ovládat je lze díky PoE přepínačům, například těmi od NETGEARu. Odpadá vám starost se zaváděním elektrorozvodů či instalací elektrických zásuvek - zařízení je zkrátka a dobře nepotřebují. Bez omezení je proto můžete "píchnout" třeba do stropu nebo do stěny. Nově nabyté flexibilitě se meze nekladou.

Než začnete pomocí PoE přepínačů přetvářet váš pracovní prostor v sofistikovaný předobraz "The Edge", tak byste měli vědět, že existují dva PoE standardy. PoE (802.3af) a PoE+ (802.3at). PoE+ poskytuje dvakrát více výkonu v jednom portu (30 W), než jeho méně výkonný sourozenec (15,4 W). Proto se hodí spíše pro energeticky náročnější zařízení, jako jsou třeba veřejné přístupové body. Nevýhoda spočívá ve ztrátě výkonu, která stoupá s narůstající délkou kabelu. Každopádně, minimální garantovaný výkon, který při délce kabelu 100 metrů doputuje do každého z portů, je 12,95 W u PoE a 25,5 W u PoE+.

Pokud si nejste jisti, kolik výkonu vlastně potřebujete, tak se nemusíte ničeho obávat. Přepínače od NETGEARu jsou plně přizpůsobitelné. Když si tedy pořídíte PoE a vaše výkonnostní nároky vzrostou, tak ho v budoucnu nemusíte nahrazovat novým. Stačí pouze přikoupit výkonnější adaptér. Tím získáte více wattů a plnější peněženku.

A to nejlepší na závěr - bez klasického elektrického vedení a s centralizovanou kontrolou vám PoE ušetří až 50 procent dosavadních výdajů. V Amsterdamu to moc dobře vědí, proto je "The Edge" asi opravdu tou nejchytřejší budovou na světě.