NETGEAR oznamuje finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2021

23.02.2022

Společnost NETGEAR oznamuje své finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2021. Společnosti se dařilo růst zejména v oblasti síťových produktů pro SMB.

Klíčová fakta:

  • Čisté příjmy za čtvrté čtvrtletí 2021 činily 251,2 milionu amerických dolarů, což představuje pokles o 31,6 % oproti srovnatelnému období předchozího roku.
  • Provozní příjem podle účetních principů GAAP v tomto období dosáhl 0,9 milionu dolarů neboli 0,3 % čistého výnosu. Ve srovnatelném čtvrtletí předchozího roku činil 33,8 milionu dolarů neboli 9,2 % čistého výnosu.
  • Provozní příjem mimo účetní principy GAAP (non-GAAP) dosáhl 6,9 milionu dolarů, tedy 2,7 % čistých příjmů. V loňském roce to bylo ve stejném období 40,3 milionu dolarů a 11 % čistých příjmů.
  • Ve čtvrtém kvartálu 2021 dosáhl GAAP rozředěný zisk na akcii 0,03 dolaru, ve srovnání se ziskem 0,99 dolaru ve srovnatelném čtvrtletí předchozího roku.
  • Non-GAAP rozředěný zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,27 dolaru ve srovnání s 0,99 za stejné období loňského roku.
  • Čistý příjem za fiskální rok 2021 činí 1,17 miliardy dolarů, což představuje pokles o 6,9 % oproti předchozímu roku.
  • Provozní příjem podle GAAP za fiskální rok 2021 dosáhl 66,6 milionu dolarů neboli 5,7 % čistého příjmu, oproti 75,5 milionu dolarů a 6 % čistého příjmu v předchozím roce.
  • Provozní příjem mimo účetní principy GAAP za fiskální rok 2021 činil 95,1 milionu, tedy 8,1 % čistého příjmu. V předchozím roce se jednalo o 110,8 milionu dolarů a 8,8 % čistého příjmu.
  • GAAP rozředěný zisk na akcii za fiskální rok 2021 dosáhl hodnoty 1,59 dolaru, ve srovnání s předchozím rokem byla tato hodnota 1,9 dolaru.
  • Non-GAAP rozředěný zisk na akcii činil 2,44 dolaru, v předchozím roce to bylo 2,88 dolaru.

Společnost NETGEAR se v průběhu roku potýkala s komplikacemi v dodavatelském řetězci, i přes to ale divize produktů určených pro malé a střední podniky zaznamenala významný nárůst. Došlo zde k meziročnímu navýšení tržeb za čtvrté čtvrtletí o 8,6 %, za celý rok se pak podařil růst o 27 %.

V oblasti produktů určených pro připojení v domácnosti (connected home products, CHP) se povedlo dokončit optimalizaci zásobovacích kanálů u partnerů NETGEAR. Americký spotřebitelský trh s Wi-Fi se držel, stejně jako v předchozím roce, na 15 % nad úrovněmi z roku 2019.

"V loňském roce jsme znovu dokázali naše přední postavení v oblasti prémiových produktů určených pro domácnost. Náš nedávno uvedený čtyřpásmový mesh systém Orbi s Wi-Fi 6E se setkal s velkým ohlasem u zákazníků i odborníků. V oblasti SMB pak věříme v potenciál dlouhodobého růstu, a to především díky přepínačům Pro AV a přístupovým bodům s Wi-Fi 6 spravovaných v cloudu," shrnuje Patrick Lo, předseda představenstva a generální ředitel společnosti NETGEAR.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku NETGEAR zaznamenal úspěch také v oblasti placených služeb. Spotřebitelé totiž stále více vyhledávají silné zabezpečení svých domácích kanceláří a stojí o inteligentní správu svých zařízení, které zajišťují služby NETGEAR Armor a NETGEAR Insight. "S potěším mohu sdělit, že jsme rok zakončili s 584 tisíci platícími odběrateli. Jsme přesvědčeni, že do konce roku 2022 dosáhneme 750 tisíc předplatitelů. Naše základna roste společně s tím, jak postupně pronikáme do prémiového segmentu trhu," dodává Patrick Lo.

Během čtvrtého čtvrtletí roku 2021 společnost NETGEAR zpětně odkoupila přibližně 539 tisíc kmenových akcií v hodnotě 17,5 milionu dolarů. Zachování silné likvidity a generování hotovosti jsou pro společnost klíčové a v odkupu plánuje pokračovat i v příštích čtvrtletích.

Obchodní výhled

NETGEAR v prvním čtvrtletí roku 2022 očekává standardní pokles příjmů v oblasti produktů pro domácnost. "Očekáváme, že příjmy z tohoto kanálu dosáhnou přibližně 20 milionů dolarů, což je méně, než našich obvyklých 35 milionů. Omezení dodávek, prodloužené časy přepravy a další negativní faktory nás vedou k odhadu čistých příjmů za první čtvrtletí v rozmezí 225 až 240 milionů dolarů. Od druhého čtvrtletí ale předpokládáme obnovu výše příjmů na běžnou úroveň," popisuje Bryan Murray, finanční ředitel společnosti NETGEAR.

V první polovině roku 2022 NETGEAR očekává vysoké náklady na námořní a leteckou dopravu, kterými se bude snažit zajistit maximální možnou nabídku produktů pro malé a střední podniky. Kromě toho se NETGEAR potýká s dopady vysokých nákladů na komponenty, proto průběžně zvyšuje ceny produktů, aby vysoké náklady vyrovnal.

NETGEAR předpokládá, že GAAP provozní marže za první čtvrtletí 2022 se bude pohybovat v rozmezí 0,5 % až 1,5 % a non-GAAP provozní marži očekává v rozmezí 1,0 % až 2,0 %. NETGEAR dále předpokládá, že GAAP sazba daně dosáhne v prvním čtvrtletí 2022 přibližně 29 % a non-GAAP sazba daně bude činit 29 %.

"V důsledku pandemie covidu-19 na trhu stále panuje značná nejistota. Pokud by během prvního čtvrtletí došlo k nepředvídaným událostem, jako například uzavření provozu našich výrobních partnerů nebo zpoždění dopravy do některého z našich regionálních distribučních center, hospodářské výsledky se mohou lišit od výše uvedených předpovědí," dodává Bryan Murray.

Další informace, včetně tabulky s odhady GAAP a non-GAAP příjmů společnosti NETGEAR za první čtvrtletí 2022, najdete zde.