Multigigabit ethernet: co může přinést vaší firmě?

24.11.2021

Síťový provoz neustále roste a s ním i poptávka po větší šířce pásma. Mnoho firem, včetně malých a středních podniků (SMB), má ale starší ethernetové kabely, které nejsou schopné nové požadavky utáhnout. Nahrazení starých kabelů by bylo náročné a drahé, a proto se populární volbou stává multigigabitový ethernet.

Multigigabit ethernet (taktéž známý jako NBASE-T) představuje velmi efektivní a úsporné řešení, které je schopné zvýšit kapacitu sítě. Přenáší podniky za hranice 1 Gb/s na 2,5 Gb/s nebo 5 Gb/s prostřednictvím dosavadní kabeláže, a to díky přechodu na nové, rychlejší přepínače a připojená zařízení.

Jedním z dobrých důvodů, proč přejít na multigigabit je to, že spousta současných zařízení je schopná 2.5Gb nebo 5Gb konektivity, ale mnoho starých sítí tyto rychlosti nepodporuje, a proto jejich potenciál přichází vniveč.

10gigabitové přepínače vs. multigigabitové přepínače

Nabízí se otázka, zda by nebylo lepší přejít rovnou na 10Gb přepínače. Pro mnoho firem to však není dobrá volba. Hlavním faktorem je cena - 10Gb ethernetové přepínače jsou dražší a často vyžadují zmiňovaný upgrade kabeláže, což by přineslo další výdaje. Průmyslový standard pro 10Gb jsou ethernetové kabely CAT6A nebo lepší.

Kromě toho, většina stávajících 1Gb a 10Gb ethernetových standardů nepodporuje variace mezi 1 Gb a 10 Gb. To znamená, že pokud je zařízení schopné 2.5Gb, ale ne 10Gb a přesto se připojí k 10Gb přepínači, jeho kapacita bude snížena na nejnižší společnou rychlost podporovanou zařízením i přepínačem, tedy pouze 1 Gb/s.

Multigigabitové přepínače umožňují libovolnému zařízení připojenému k přepínači pracovat rychlostí portu, ke kterému je připojené. Firma tedy může snadno kombinovat různé rychlosti ve stejné síti, aby co nejlépe využila možnosti každého připojeného zařízení a neobětovala výkon ani jednoho z nich.

Multigigabitové přepínače od NETGEAR

Výběr multigigabitového přepínače rozhodně nepodceňujte. Musí mu předcházet důkladná příprava, během které se seznámíte s tím, jaká vylepšení vaše síť potřebuje. Vždy ale můžete vsadit na přepínače od společnosti NETGEAR.

Multigigabitové přepínače od NETGEAR jsou navržené speciálně pro malé a střední podniky. Podporují rychlosti 100 Mb/s, 1 Gb/s, 2.5 Gb/s, 5 Gb/s a v některých případech i 10 Gb/s. Optimální rychlost pro každé připojené zařízení se automaticky detekuje a optimalizuje, takže připojení nevyžaduje žádný manuální zásah nebo průběžnou správu. Tato rodina přepínačů také zahrnuje PoE++, což je nejnovější standard PoE s podporou až 90 W na zařízení. 

Více o multigigabitových přepínačích od NETGEAR se dozvíte zde