Jaký je rozdíl mezi Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E?
Vylepšení nejnovějšího standardu Wi-Fi zavedením Wi-Fi 6E vyvolává nadšení mezi technologickými nadšenci i prvními uživateli. Řadě lidí však nemusí být jasné, v čem spočívá význam rozšíření Wi-Fi do nového pásma 6 GHz. Koneckonců, zavedení standardu Wi-Fi 6 je stále relativní novinkou, na kterou si uživatelé internetu pořád zvykají. V tomto článku se proto zaměříme na rozdíly mezi standardy Wi-Fi 6 a 6E.
Co je Wi-Fi 6?
Standard Wi-Fi 6 (802.11ax) byl představen už v roce 2018 a jeho přijetí v brzké době následovala podpora mnoha koncových zařízení. Jako nejnovější bezdrátový standard představuje Wi-Fi 6 výrazné vylepšení oproti předchozímu standardu Wi-Fi 5 (802.11ac).
Mezi hlavní výhody oproti předchozím standardům patří čtyřikrát vyšší kapacita, vyšší datová propustnost a vyšší rychlost, což má za následek i lepší výkon. Díky tomu je Wi-Fi 6 ideální pro inteligentní domácnosti s mnoha připojenými zařízeními, kde uživatelé streamují obsah ve 4K a 8K rozlišení nebo si stahují a nahrávají velké soubory.
Co je Wi-Fi 6E?
Standard Wi-Fi 6E byl oficiálně oznámen v roce 2020. Využívá standard Wi-Fi 6 a rozšiřuje ho do exkluzivního a zcela nového pásma 6 GHz. Toto rozšíření odemyká potenciál, jaký svět neviděl od zavedení 5GHz pásma před 20 lety. Díky širším Wi-Fi kanálům přináší Wi-Fi 6E ještě větší kapacitu, vyšší rychlost a menší provoz sítě, což z ní dělá ideální řešení pro silně propojenou chytrou domácnost.
Protože v dnešní době neustále používáme aplikace náročné na Wi-Fi, připojujeme se k pracovním a školním video hovorům, streamujeme v rozlišení 4K nebo 8K UHD a užíváme si hraní rozšířené či virtuální reality, naše Wi-Fi sítě soutěží o šířku pásma více než kdykoliv předtím. Nemluvě o tom, že počet chytrých zařízení, která doma používáme, se neustále zvyšuje.
U Wi-Fi 6E můžete očekávat menší přetížení a rušení signálu. Částečně díky tomu, že pásmo 6 GHz je exkluzivní pouze pro zařízení podporující 6E. Kromě toho má ale 6E také velký potenciál pro další využití do budoucna.
Jaký je rozdíl mezi Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E?
Stěžejním rozdílem mezi těmito dvěma standardy je nové, dosud nevyužité 6GHz pásmo. Wi-Fi 6E vám stejně jako Wi-Fi 6 poskytne vysokou rychlost a větší kapacitu připojení pro více zařízení, ale přidává navíc spektrum a kanály s velkou šířkou pásma. Tím pomáhá zmírnit přetížení a rušení, což jsou jedny z největších současných problémů s bezdrátovým připojením. S Wi-Fi 6E můžete očekávat velmi plynulé a hladké streamování, nižší latenci a vysoké rychlosti, které vám společně poskytnou ten nejlepší možný Wi-Fi zážitek.
Mezi další rozdíly patří:
- Žádná starší zařízení v pásmu 6 GHz. Pásmo 6 GHz je exkluzivní pro zařízení s Wi-Fi 6E. Tyto sítě tedy nemusí zpomalit, aby vyhovovaly starším produktům a zařízení s Wi-Fi 6E mohou plně využívat lepší šířku pásma, spektrum a rychlost, aniž by soutěžily s jakýmkoli jiným typem zařízení.
- Větší spektrum. 6GHz pásmo podporuje až čtrnáct kanálů 80 MHz, nebo sedm kanálů 160 MHz. Více dostupných Wi-Fi kanálů znamená více dostupného Wi-Fi spektra a menší překrývání sítí v přeplněných oblastech, jako jsou bytové komplexy nebo kanceláře.
- Více kanálů s velkou šířkou pásma. Pásmo 6 GHz podporuje téměř dvakrát tolik kanálů s velkou šířkou pásma (80 MHz, 160 MHz) než 5 GHz. Více dostupných kanálů s velkou šířkou pásma znamená větší kapacitu pro činnosti, jako je streamování 4K a 8K, hraní ve virtuální realitě nebo video konference ve vysokém rozlišení.
- Není vyžadováno skenování DFS. Na rozdíl od kanálů 160 MHz v bezdrátovém pásmu 5 GHz, zařízení pracující v pásmu 6 GHz nesdílejí spektrum s radarovými zařízeními nebo televizními stanicemi. Výsledkem je, že lidé, kteří dosud nemohli využívat 160MHz kanály, protože žijí poblíž míst, jako jsou letiště nebo televizní stanice, s Wi-Fi 6E mohou tyto prázdné kanály využívat.
Jaká budoucnost čeká Wi-Fi 6E?
I když někteří mohou pochybovat o tom, jak brzy budou moci využívat 6GHz pásmo, lze s jistotou říct, že kompatibilní koncová zařízení mohou být na cestě mnohem dříve, než se zdá. Přední světoví výrobci elektroniky postupně oznamují, že jejich plánované produkty, jako jsou smartphony, televizory nebo notebooky, budou standardu Wi-Fi 6E vyhovovat. Některé jsou už dokonce na trhu.
Jak jsme vás informovali již na začátku roku, společnost NETGEAR za svůj první router s Wi-Fi 6E (Nighthawk RAXE500) získala prestižní ocenění CES 2021 Innovation Award.