Jak může technologie MU-MIMO vylepšit vaši Wi-Fi?

31.03.2022

V posledních letech se v domácnostech i v pracovním prostředí běžně připojuje k Wi-Fi velké množství zařízení. Kromě počítačů jsou to telefony, tablety, herní konzole nebo chytrá zařízení internetu věcí. Zvyšují se i nároky na výkon sítě, často se stahují velké soubory nebo se streamuje obsah ve vysoké kvalitě.

Wi-Fi byla v minulosti obvykle nastavená na mód, kdy přenášela data jednomu zařízení po druhém (tzv. SU-MIMO; Single-user, Multiple Input Multiple Output). Každé zařízení tedy muselo čekat, až přijde na řadu a síť se při velkém zatížení mohla i "ucpat". Pro zvýšení výkonu Wi-Fi sítí tedy byla vynalezena funkce MU-MIMO (Multiple User - Multiple Input Multiple Output). Co obnáší? To se dozvíte v našem článku.

Co je MU-MIMO?

Technologie MU-MIMO vytváří prostřednictvím rozšířené soustavy antén více datových toků současně. Pomáhá tedy routerům odesílat a přijímat data z více zařízení zároveň. Díky tomu se zkracuje doba čekání každého zařízení a ve výsledku se zlepšuje propustnost a funkčnost celé sítě. Zrychlení přenosových rychlostí je patrné zejména u streamování audiovizuálního obsahu nebo při hraní online her.

Jak funguje?

MU-MIMO rozděluje dostupnou šířku pásma do několika samostatných toků, které sdílejí připojení rovnoměrně. Router proto může být v dispozici ve variantách 2x2, 3x3, 4x4 nebo i více, přičemž čísla odkazují na počet streamů, se kterými router pracuje. Router ve variantě 2x2 má tedy dvě antény, které se využívají pro 2 simultánní streamy. 

Číslo ale neomezuje počet připojených zařízení. Pokud k rozložení 2x2 připojíte třetí zařízení, znamená to, že jeden ze streamů se bude muset rozdělit a budou ho sdílet dvě zařízení. Nejnovější routery s Wi-Fi 6 podporují i 8 až 12 streamů, přičemž část z nich operuje v 2,4 GHz pásmu a část v 5 GHz pásmu.

Která zařízení MU-MIMO využívají?

Technologie MU-MIMO vznikla v souvislosti se standardem Wi-Fi 5 (802.11ac wave 2). V jeho rámci je však využití z části omezené. S představením Wi-Fi 6 (802.11ax) bylo základní MU-MIMO aktualizováno tak, aby zahrnovalo i uplink. To znamená, že router vysílající signál současně k více přijímačům ho může z více vysílačů současně i přijímat. S novějšími standardy je jsou tedy systémy Wi-Fi rychlejší. Na routerech, které operují se staršími standardy, než je Wi-Fi 5, MU-MIMO nevyužijete vůbec.

Technologie také vyžaduje, aby ji připojená zařízení rovněž podporovala a uměla se připojovat k 5 GHz pásmu. Většina nových zařízení to ale dokáže.

K zařízením, která technologii MU-MIMO zahrnují, patří například NETGEAR Orbi Pro (SXK80), NETGEAR Nighthawk AX8 (RAX80) a mnoho dalších. Díky nim si i v rušném prostředí s velkým množstvím připojených zařízení budete moct užívat plynulého připojení k Wi-Fi.