Čtyři tipy jak zvolit bezpečné heslo
Požadavky na kybernetickou bezpečnost rok od roku razantně sílí. Není divu, když většina našich soukromých i firemních dat je již dostupná online. Druhého května jsme oslavili Světový den hesel, proto vám při této příležitosti přinášíme čtyři tipy, jak vytvořit vysoce bezpečné heslo a uchovat tak svá online data v bezpečí.
1. Silné heslo
Mnoho odborníků radí zabezpečit účty pomocí silného hesla, co se však pod tímto termínem skrývá? Jako silné lze označit heslo, které má minimálně 12 znaků a skládá se z kombinace náhodných velký a malých písmen, čísel a symbolů. Heslo by nemělo obsahovat klasická slova, která můžete nalézt v jakémkoli slovníku. Ani v tom cizojazyčném. Stejně tak by nemělo obsahovat po sobě jdoucí číslice. Co se týče vašeho jména či data narození, na ty raději také zapomeňte. A neochrání vás ani výměna písmen za čísla, například číslo 3 za písmeno E. Stejně tak přidání několika číslic na konec slova.
Proč zrovna 12 znaků? Podle BetterBuys by hackerům k prolomení osmi znakového hesla stačilo pouhých pět hodin systematické kontroly jejich kombinace. V případě 12 znaků by se tato doba protáhla až na 200 let.
Schválně, dokážete si tipnout, jaká byla nejčastěji používaná hesla v posledních dvou letech? Odpověď zní "123456" a "Heslo".
2. Dvoufázové ověřování identity
Mnoho účtů v dnešní době nabízí vedle klasického zadávání uživatelského jména a hesla při přihlášení také dvou čí více fázové ověřování identity pomocí SMS zpráv, e-mailů, GPS lokátorů apod. Platí, že čím více fázové ověřování je k dispozici, tím je daný účet bezpečnější.
3. Pravidelná změna hesla
Významným faktorem v oblasti bezpečnosti je také čas. I silná hesla časem oslabují, neboť dochází k vývoji nových technologií a posílení know-how hackerů. Proto je dobré hesla pravidelně měnit. Zejména pak u účtů, které obsahují velké množství citlivých dat. Minimálně jednou či dvakrát do roka.
4. Obměna hesla
Nikdy nepoužívejte jedno heslo pro více účtů. Ani se nevracejte k těm původním.
Podle nedávného průzkumu používá stejné heslo pro více svých účtů až 59 % lidí. V případě prolomení jednoho účtu tak hackerům velmi usnadní přístup do těch zbývajících.
Tip na závěr: NETGEAR Armor
NETGEAR v loňském roce představil nové bezpečnostní řešení NETGEAR Armor, které chrání domácí síť a zařízení v ní připojená před případnými kybernetickými útoky, jako jsou typicky viry, spamy, malware, spyware, spyboty, ransomware, phishing či botnety. Postará se tak nejen o bezpečné prohlížení webových stránek, ale zároveň ověří zranitelnost jednotlivých zařízení domácnosti, ukončí podezřelé aktivity či zabrání hackerům v přístupu do sítě.
Prostřednictvím NETGEAR Armor také snadno zjistíte,
zda došlo k úniku vašich citlivých dat. Stačí uvést vaši e-mailovou adresu
v sekci Ochrana osobních údajů a potvrdit, že patří vám. Následně uvidíte,
zda je tato adresa bezpečná nebo za byla součástí úniků dat, včetně dalších
podrobností. Pokud by se prokázalo, že jsou vaše data ohrožena, okamžitě si
změňte heslo k danému účtu.