Budoucnost Wi-Fi
Co je ukryto ve hvězdách? Budoucnost Wi-Fi to nebude. Alfa a omega každodenního fungování nezanedbatelné části lidstva má směr svého budoucího vývoje nalinkovaný minimálně na další rok dopředu. Ale pro případ toho, že byste tápali nad tím, co to ona Wi-Fi vlastně je a kde se vzala, tak si nejprve dovolíme přinést stručnou rekapitulaci její historie (nebojte, zkoušet vás z ní nebudeme).
WiFi - o co se jedná?
Jedná se o technologii využívající rádiové vlny, která vám umožňuje připojit se k internetu. Málokdo ale ví, že samotné označení je ochrannou známkou neziskové organizace Wi-Fi Alliance, která dohlíží nad tím, aby na trh uváděné Wi-Fi produkty splňovaly standardy a kritéria nastavené další z organizací, konkrétně Institutem pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE). Ve své podstatě se jedná o mezinárodní neziskovou profesní organizaci, usilující o vzestup technologie související s elektrotechnikou.
První Wi-Fi protokol vypustil IEEE do světa roku 1997, a to pod označením "802.11". O dva roky později byl upgradován na 802.11b, roku 2009 spatřil světlo světa protokol 802.11n a rok 2013 se nesl ve znamení verze 802.11ac.
Současný Wi-Fi protokol, představený roku 2019, spadá pod standard 802.11ax. Pokud vám všechna tato číselná označení přijdou nepřehledná, tak nejste sami. Wi-Fi Alliance byla podobného názoru, proto představila nový systém pojmenování, jenž je snadno zapamatovatelný pro každého. 802.11n je nyní znám jako Wi-Fi 4, 802.11ac jako Wi-Fi 5 a konečně 802.11ax jako Wi-Fi 6. A je to právě Wi-Fi 6, která představuje tolik očekávanou budoucnost bezdrátového internetového připojení. Ptáte se proč?
V čem je Wi-Fi 6 výjimečná?
Wi-Fi 6 funguje na principu OFDMA (Orthogonal frequency-division multiple access). Díky němu lze rozdělit jeden kanál na více subkanálů, které dále přenesou data k nebo od více klientů. Pro koncového uživatele to znamená téměř dokonalou eliminaci jakýchkoliv záseků či nepříjemných výpadků. Tím výhody nové Wi-Fi ovšem nekončí. Díky vylepšenému MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input Multiple Output), tedy víceuživatelskému vícenásobnému vstupu a výstupu, nyní Wi-Fi 6 využívá větší počet antén. Ty současně komunikují s více kanály, díky čemuž na ně může router data nejen posílat, ale zároveň je od nich i přijímat. Výrazně se tak zvyšuje rychlost a objem přenesených dat.
Historie a budoucnost Wi-Fi ruku v ruce
Pokud vás historie Wi-Fi zaujala, tak nyní můžete díky naší vymazlené infografice zavítat do nedaleké minulosti. V ní vám Nikola Tesla představí roku 1929 první originální teorii týkající se bezdrátového Wi-Fi připojení, následně se s hollywoodským hercem a vynálezcem přesunete do čtyřicátých let, ve kterých si prohlédnete úplně první patentovanou bezdrátovou technologii a svoji cestu zakončíte v roce 1997, ve kterém byl vydán první IEEE standard. Zpátky do budoucnosti se následně svezete na ultra silných vlnách Wi-Fi 6. Nezapomeňte proto na výběr vhodného routeru - ať v minulosti neuvíznete déle, než je nezbytně nutné!