6 tipů jak na práci z domova v době koronaviru

23.03.2020

Koronavirus změnil do určité míry život nám všem. Omezil naše cestování, školy kvůli němu zavádějí formy dálkového studia a nemalou část zaměstnanců postavil do role těch, kteří musí pracovat z domova. Pokud je to i váš případ, popřípadě vás takové opatření teprve čeká, tak je důležité si ujasnit, jak v takové situaci zůstat produktivní a stanovený čas využít co nejefektivněji.

Páteří vaší nové domácí kanceláře by se mělo v první řadě stát kvalitní a spolehlivé internetové připojení. Nechcete totiž zažít situaci, kdy se během pracovního videohovoru začnete měnit v uměleckou šmouhu, nebo si nebudete moct stáhnout důležité materiály, protože vaše rodina právě streamuje film ve 4K rozlišení.

Ruku v ruce s tímto doporučením jsme si pro vás připravili šest užitečných tipů, pomocí kterých zvýšíte při práci z domova svůj pracovní výkon:

1. Uspořádejte si svůj pracovní prostor: nejlépe tak, abyste se v něm zároveň cítili i pohodlně. S ohledem na produktivitu se ale zkuste vyhnout práci z postele, z gauče či dalších míst spojených s odpočinkem. Pokud si pro sebe nemůžete vyhradit rovnou celou místnost, tak si bohatě vystačíte i s vyhrazeným místem, na které můžete umístit svůj laptop nebo počítač a pár pracovních nezbytností, jako jsou bločky nebo psací potřeby. Zapomenout byste neměli také na pohodlnou židli. Jste to vy, kdo na ní bude celý den sedět, tak proč si nedopřát to nejlepší, že?

2. Přestaňte se rozptylovat: televizí, dětmi, mazlíčky nebo telefonem. Začátky mohou být těžké, ale odměnou vám bude dobře odvedená práce. Ujasněte si s vašimi potomky, že vás nemohou neustále rušit, protože jste sice doma, ale musíte pracovat. Čas od času si na ně udělejte pauzu, kterou můžete využít i ke krátkému vyvenčení vašeho domácího mazlíčka. K eliminaci hluku investujte do dobrých sluchátek, která tuto funkci nabízejí. My v NETGEAR používáme například sluchátka značky AirPods Pro či Bose QuietComfort. V případě TV je to jednoduché: prostě ji nezapínejte, popřípadě jí mějte ztlumenou. A s ohledem na mobilní telefon zachovejte zlaté pravidlo z klasické kanceláře: nechejte si ho položený trochu bokem, abyste neměli tendenci ho kontrolovat každých pět minut. Ideálně se ale naučte tuto bohulibou činnost vykonávat jednou za hodinu, nebo třeba po každém dokončeném úkolu.

3. Dodržujte klasickou pracovní dobu a jiné rutiny. Díky zaběhlým zvykům se cítíme příjemně a pokud je něco naruší, tak se můžeme začít cítit nepohodlně. Chovejte se proto tak, jako byste klasicky chodili do kanceláře. Stejná pracovní doba, stejný time-management. Začátek pracovního dne odstartujete vyřizováním mailů nebo video konferencemi, pauzu na oběd si udělejte v čase, na který jste normálně zvyklí. Nezapomeňte ani na krátké přestávky, které pročistí vaši mysl. Dejte si sklenku vody nebo malou svačinu, nadýchejte se čerstvého vzduchu. Pracovní den ukončete v souladu s obvyklou rutinou a užijte si čas navíc, který byste normálně strávili cestou domů.

4. Vytěžte maximum z vašeho Wi-Fi připojení. Pro začátek se ujistěte, že vaše domácí síť podporuje Wi-Fi 5 (AC) nebo Wi-Fi 6 (AX) připojení. V případě Wi-Fi 6 se vám nestane, že by byla vaše síť přetížená kvůli velkému počtu připojených zařízení a váš laptop se tak nesetká s pomalým a vypadávajícím připojením.

Pro větší či vícepodlažní domy je vhodná instalace bezdrátových mesh systémů, které pokryjí tzv. mrtvé zóny a zajistí rovnoměrnou distribuci signálu. Populární mesh systémy Orbi či Nighthawk zajišťují společně s bezdrátovými mesh extendery pokrytí pro všechna připojená zařízení skrze router a satelity. Tato zařízení vám zároveň umožní odpoutat se od jedné pracovní plochy. Nedávno nám náš zákazník, který je zvyklý pracovat výhradně z domu, napsal, že mesh systém Orbi je skvělý pro home office, neboť se může při důležitých virtuálních schůzkách a hovorech volně pohybovat po svém domě bez toho, aniž by musel řešit výpadky v připojení.

A pokud potřebujete ryze soukromé Wi-Fi připojení, např. pro pracovní laptop, tak můžete sáhnout po mobilním hotspotu Nighthawk s podporou 5G. Ten vám zajistí přístup k nejrychlejšímu připojení v dané oblasti a díky kompaktním rozměrům ho můžete mít neustále u sebe.

5. Nezapomínejte ani na starý dobrý Ethernet: Bezdrátové připojení je v současnosti již velmi rychlé a spolehlivé, ale kabel je i tak skvělý způsob, jak dosáhnout ještě kvalitnějšího připojení. Většina routerů má až 4 přídavné ethernetové porty. Pokud jsou již obsazeny, např. TV, hrací konzolí nebo tiskárnou, tak je můžete pohodlně rozšířit díky přídavným přepínačům.

6. Pro zachování soukromí používejte VPN: neboli virtuální privátní síť. Ta díky speciálnímu šifrování vytváří spojení mezi vícero počítači, konkrétně mezi vámi a zaměstnavatelem. Pokud si nejste jisti, že máte v režimu home office všechny potřebné nástroje pro produktivní a ničím nerušenou práci, tak se nezapomeňte poradit s vaším IT týmem, který vám řekne, zda je váš počítač správně nastavený na firemní VPN.