5 tipů jak zlepšit vaši firemní síť Wi-Fi

18.02.2019

Joni Mitchell neměla pravděpodobně na mysli síť Wi-Fi, když zpívala: "Nevíte, co máte, dokud to neztratíte." Sentiment této věty by se však na bezdrátové připojení dal mnohdy s přehledem aplikovat. Pokud vaše Wi-Fi připojení funguje tak, jak má, nepřemýšlíte o tom. V momentě, kdy se ale jeho výkon nebo rychlost sníží, následky zaznamenáte okamžitě.

Z nedávného průzkumu společnosti NETGEAR, do kterého se zapojilo 1000 britských společností, vyplynulo, že 89 % respondentů má zkušenost alespoň s jedním problémem způsobeným špatnou kvalitou Wi-Fi připojení. Ta přitom může mnohdy negativně ovlivnit vaše podnikání. Mezi nejčastější problémy, se kterými se tyto firmy potýkaly, patřilo pomalé připojení (38 %), jeho výpadky (33%) a slabé pokrytí Wi-Fi signálem (18%). Optimálního způsobu řešení těchto problémů si však bylo vědomo pouze 13 % firem.

Jak tedy zlepšit kondici vaší firemní Wi-Fi?

1. Vyhledejte a odstraňte tzv. mrtvé body

Je pravděpodobné, že některá místa ve vaší kanceláři nebo v obchodních prostorách budou mít slabší signál Wi-Fi, případně nebudou mít žádný signál (mrtvý bod). Tato problematická místa dokážete odhalit prostřednictvím celkového průzkumu míst sítě Wi-Fi. Použít můžete také aplikaci NETGEAR WiFi Analytics, která vám vedle oblastí se slabým signálem pomůže vyhledat také přeplněné kanály Wi-Fi. Na základě získaných dat pak budete schopni optimálně umístit váš Wi-Fi extender či Wi-Fi systém NETGEAR Orbi Pro, a rozšířit tak dosah stávajícího bezdrátového signálu do dalších míst vaší firmy.

2. Vyberte vhodné místo pro váš router

Jak již bylo naznačeno výše, umístění vašeho Wi-Fi routeru může dramaticky ovlivnit dosah pokrytí v různých oblastech vaší firmy. Vyvarovat byste se měli především rohů a oken, kde je velké procento signálu absorbováno nebo vysíláno ven mimo požadovaný prostor. Zařízení byste zároveň neměli umisťovat uvnitř skříní, zejména těch kovových, které výrazně snižují sílu signálu. Vhodná pozice routeru je ve středu vaší firmy, případně na stropě kanceláře či provozovny.

3. Vytvoření vícero sítí Wi-Fi

Správci sítí, zaměstnanci a zákazníci požadují různé úrovně přístupu k síti. Z toho důvodu je vhodné rozdělit Wi-Fi do jednotlivých administrátorských (vlastnických), zaměstnaneckých a hostujících sítí - nebo ještě lépe vytvořit hostující portál, který zákazníkům nabídne bezplatné Wi-Fi připojení k internetu, aniž by získali přístup do zbývající části vaší sítě. Současně si tak vytvoříte marketingové příležitosti, jako je např. okamžité přesměrování návštěvníků na vaše webové stránky.

4. Ujistěte se, že je váš router bezpečný

Pravidelně kontrolujte a aktualizujte firmware vašeho routeru. Zajistíte tak stálou ochranu tohoto zařízení před kybernetickými útoky, které by mohly ohrozit bezpečnost vaší sítě. Zároveň se ujistěte, že vaše sítě Wi-Fi používají silnější protokoly zabezpečení (WPA nebo WPA2), než je standardní WEP.

5. Používejte nejnovější technologie Wi-Fi

Současné připojení všech zaměstnanců ke 2,4GHz pásmu sítě Wi-Fi může mít za následek její přetížení a výpadky. To platí zejména v případě, kdy 2,4GHz síť používají také sousední podniky, neboť může dojít k jejich překrytí s kanály využívanými vaším routerem. Upgradováním na 802.11ac nebo používáním nejnovějších Wi-Fi funkcí, jako jsou MU-MIMO a Beamforming, můžete dosáhnout menšího přetížení a rychlejšího připojení. Pokud vlastníte router podporující 5GHz pásmo, pak toto pásmo vyhraďte svým zaměstnancům, zatím co 2,4GHz pásmo nabídněte návštěvníkům vašeho podniku. Zajistíte tak optimální připojení pro všechny.