160 MHz kanál: co vám přinese jeho použití?

24.11.2022

Zajímá vás, jaké výhody a nevýhody přináší šířka kanálu 160 MHz? Vysvětlení se dočtete v tomto článku.

Co je šířka pásma bezdrátového kanálu?

Šířka kanálu signálu Wi-Fi určuje přenosovou rychlost signálu. Čím větší je šířka kanálu, tím vyšší je rychlost přenosu dat. Současný standard Wi-Fi specifikuje čtyři šířky kanálu, 20 MHz, 40 MHz, 80 MHz a 160 MHz. Až donedávna fungovala Wi-Fi na 20MHz a 40MHz kanálech v pásmu 2,4GHz; a 20 MHz, 40 MHz a 80 MHz v pásmu 5 GHz. Se zavedením standardu Wi-Fi 6/6E (802.11ax) nyní Wi-Fi funguje na šířce kanálu 160 MHz pro frekvenční pásma 5 GHz i 6 GHz.

Jaké jsou výhody použití 160 MHz?

Hlavní výhodou při použití 160 MHz je schopnost poskytovat výkon s vyšší šířkou pásma. Kompatibilní mobilní zařízení a notebooky (zařízení s Intel® Gigabit Wi-Fi) mohou dosahovat rychlosti až 2400 Mb/s se čtyřmi vysílacími a čtyřmi přijímacími rádiovými konfiguracemi na 160 MHz kanálu. Vyšší rychlosti sítě znamenají větší propustnost pro bezdrátová zařízení využívající vysoce výkonné cloudové aplikace a nástroje pro videokonference v HD kvalitě.

Jaké jsou nevýhody použití 160 MHz?

V současné době existují dva širší kanály o 160 MHz ve frekvenčním pásmu 5 GHz. Širší kanál poskytuje možnost prosadit větší šířku pásma, ale další šířka pásma také přináší vyšší pravděpodobnost rušení (tj. Co-Channel Interference nebo CCI).

Rušení například často ovlivňuje výkon připojení zařízení ve sdílené bezdrátové síti. Jeden způsob, jak řešit problémy a navrhnout nasazení bez CCI a jiných rušení na 160MHz kanálech, je použít nástroj pro bezdrátový průzkum místa, jako je Ekahau, k určení počtu přístupových bodů na kanál a jejich síly signálu.

Další nevýhodou použití 160 MHz kanálů jsou již vyhrazené kanály pro radary, například vojenské, satelitní komunikační a meteorologické. Pro zajištění přístupu ke dvěma 160MHz kanálům vybavují dodavatelé svá bezdrátová zařízení dynamickým výběrem frekvence (DFS), ale ne všechna bezdrátová zařízení operace DFS podporují.

Nové nelicencované 6GHz frekvenční pásmo však nemá stejné nevýhody jako 5GHz pásmo. Má 3 nepřekrývající se 160MHz kanály (v Evropské unii) a nevyžaduje DFS.

Závěr

Správa šířky pásma bezdrátového kanálu byla vždy oblíbeným nástrojem pro udržování efektivního rychlého bezdrátového připojení bez rušení. Vzhledem k tomu, že frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz (40 MHz a 80 MHz) jsou stále více zahlcena rušením a přebytkem bezdrátových zařízení, ratifikace standardu WiFi 6/6E poskytla efektivnější bezdrátové připojení, nové nelicencované frekvenční pásmo 6 GHz a další kanály v pásmu 160 MHz v pásmu 5 GHz a 6 GHz.

Budoucnost rychlejší a efektivnější WLAN tkví ve Wi-Fi 6/6E a za pár let ve Wi-Fi 7. NETGEAR má již nyní ve svém portfoliu zařízení, která vyhovují nejnovějším trendům. Patří mezi ně například přístupový bod WAX615 a mnoho dalších novinek bude následovat. Některé jsou již dostupné na americkém trhu.

Zdroj: White Paper SMB 160MHz Wireless Channel Bandwidth - NETGEAR Business